Hormony męskie

PAKIET HORMONY MĘSKIE ANDROPAUZA (zawiera 3 badania)
Pakiet przeznaczony jest dla mężczyzn, którzy obserwują u siebie objawy wygasania aktywności hormonalnej i chcą zweryfikować stężenie hormonów kluczowych dla okresu andropauzy. Andropauza to okres, który cechuje postępujący niedobór hormonów androgennych (testosteronu, DHEA, melatoniny oraz hormonu wzrostu). Początkiem andropauzy jest obniżanie się stężenia testosteronu o ok.1% rocznie. Proces odbywa się stopniowo i zaczyna się pomiędzy 40-60 r.ż. Uciążliwe objawy andropauzy obserwuje się u ok. 20-30% mężczyzn w okolicach 60 r.ż, u 30-40 po 70 r.ż i u 50% po 80 r.ż. Objawy andropauzy u mężczyzn obejmują: zmniejszenie popędu płciowego (zmiana jakości i częstości współżycia płciowego) zaburzenia snu, zaburzenia nastroju obniżenie masy mięśniowej, wzrost tkanki tłuszczowej  zmiany skórne, zmiany owłosienia osteoporoza Badania hormonalne, które wykonuje się w celu diagnostyki andropauzy obejmują: - poziom testosteronu – najważniejszego męskiego hormonu płciowego - stężenie SHBG – białek wiążących hormony płciowe – ich stężenie w andropauzie się podwyższone, co oznacza iż pula aktywnych hormonów androgennych jest zmniejszona - luteotropina (LH) – hormon produkowany w przednim płacie przysadki mózgowej, pobudzający produkcję testosteronu. WAŻNE! Jeśli u pacjenta dominują objawy związane z zaburzeniami erekcji należy zrobić badanie PAKIET LIPIDOGRAM EXTRA SPRAWDŹ. Problemy z erekcją mogą być spowodowane zmianami w układzie krążenia i być objawem miażdżycy. W skład pakietu wchodzą następujące badania z krwi: Globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG) (I83) Testosteron (O41) Luteotropina (LH) (L67)   Więcej informacji na temat andropauzy w artykule ANDROPAUZA - MĘSKIE PRZEKWITANIE w Centrum Wiedzy ALAB laboratoria.   
PAKIET HORMONY MĘSKIE DIAGNOSTYKA PŁODNOŚCI (zawiera 5 badań)
Pakiet przeznaczony jest dla mężczyzn, którzy planują staranie się o dziecko, lub już podejmują próby posiadania potomstwa, jednak napotykają problemy. Diagnostyka hormonalna to jeden z elementów badania męskiej płodności, hormony mają wpływ na zaburzenia erekcji, problemy z libido, oraz zaburzenia w dojrzewaniu plemników. W skład pakietu wchodzą następujące badania: testosteron, TSH, LH (hormon luteinizujący), FSH (hormon folikulotropowy) oraz prolaktyna. Testosteron jest podstawowym męskim hormonem płciowym, wpływającym na popęd płciowy, erekcję oraz płodność. Obniżony poziom testosteronu oznacza zaburzenia w spermatogenezie i obniżoną płodność. Prolaktyna to hormon produkowany przez przysadkę mózgową, a jego nadmiar – zarówno u kobiety jak i u mężczyzny – nie sprzyja zajściu w ciążę. Nadmiar prolaktyny u mężczyzny skutkuje bowiem niedoczynnością męskich gonad, a co za tym idzie zaburzeniami erekcji, spadkiem libido oraz zmniejszoną produkcją plemników. LH (hormon luteninizujący) oraz FSH (hormon follikulotropowy) to dwa pozostałe hormony, produkowane w przysadce mózgowej, które mają wpływ na płodność mężczyzny. Niedoczynność przysadki objawiająca się obniżeniem poziomu LH i FSH to w konsekwencji zbyt niskie stężenie testosteronu (na jego poziom wpływa hormon luteinizujący) oraz zahamowanie wytwarzania plemików (hormon follikulotropowy). Ostatnie badanie w pakiecie to poziom TSH, obrazujący czynność tarczycy. Niedoczynność tego gruczołu może mieć wpływ na jakość nasienia, jak również na obniżenie libido oraz zaburzenia erekcji. Materiałem do badania jest krew. Badania należy wykonać w godzinach porannych, na czczo. W skład pakietu wchodzą następujące badania: Folikulotropina (FSH) (L65) Luteotropina (LH) (L67) Prolaktyna (PRL) (N59) Tyreotropina (TSH) trzeciej generacji (L69) Testosteron (O41)
PAKIET HORMONY MĘSKIE (zawiera 3 badania)
Pakiet hormony męskie zawiera trzy badania, dwa hormony występujące głównie u mężczyzn: testosteron oraz DHEA-S, a ponadto dodatkowo estradiol - główny żeński hormon płciowy, ale występujący również u mężczyzn. Pakiet hormony męskie przeznaczony dla mężczyzn, którzy chcieliby sprawdzić poziom tych trzech hormonów płciowych z jednego pobrania. Objawami, które mogą wskazywać na niedobory hormonalne u panów są: obniżony popęd płciowy (libido), problemy z erekcją, pogorszenie samopoczucia, nerwowość, problemy z koncentracją, obniżenie odporności, zaburzenia snu, zmniejszenie owłosienia. DHEA-S jest hormonem wydzielanym przez korę nadnerczy, który osiąga szczyt we wczesnej dorosłości, a następnie z wiekiem zaczyna spadać.  Z tego powodu wiele osób suplementuje ten hormon, a jego zażywanie ma prowadzić do zapobieganiu wielu chorobom oraz starzeniu. Niestety badania nie potwierdzają wartości suplementowania DHEA. Jego wysokie stężenia obserwuje się z kolei m.in. w przypadku guzów i raka nadnerczy czy też wrodzonym przeroście nadnerczy. Drugim hormonem badanym w pakiecie jest testosteron - główny męski androgen, od którego zależy osiągnięcie dojrzałości płciowej oraz powstanie charakterystycznych męskich cech płciowych (tzw. jabłko Adama czy męski typ owłosienia). Pod jego wpływem wpływem w okresie pokwitania powstają charakterystyczne dla płci męskiej cechy, ponadto następuje rozwój drugorzędowych cech płciowych. Obserwujemy m.in. zmianę budowy chrząstek krtani i rozwój męskiego typu owłosienia. Poziom testosteronu także z wiekiem się obniża, wpływając m.in na zaburzenia erekcji. Ostatnim badaniem w pakiecie jest poziom estradiolu (E2) - hormonu, który u mężczyzn produkowany jest w nadnerczach oraz w jądrach. W organizmie mężczyzny jest go mniej niż u kobiet, ale mimo wszystko jest ważny dla zachowania równowagi hormonalnej, odpowiada m.in. za płodność, zapobiega osteoporozie i zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Materiałem do badania jest krew. Badania należy wykonać w godzinach porannych, na czczo. W skład pakietu wchodzą następujące badania: DHEA-S Siarczan dehydroepiandrostendionu (DHEA-S) (K27) E2 Estradiol (E2) (K99) TESTOST Testosteron (O41)